Karl-Heinz Rummenigge (69) se je znova zavzel za uvedbo omejitve plač v nogometu.
“Poskusiti moramo najti rešitev – tako se stvari ne morejo nadaljevati,” je ob robu praznovanja 125. obletnice prvakov, dejal dolgoletni izvršni direktor in trenutni član nadzornega sveta Bayerna iz Münchna: “Vsi v nogometu prihajajo vsak dan v pisarno in iščejo denar, da bi bili agenti in igralci zadovoljni. To ne more biti prihodnost.”
Pozivi so vse glasnejši
Ker stroški klubskih plač še naprej naraščajo, si Rummenigge želi okrogle mize na temo omejitev plač. Predsednika Fife Giannija Infantina je že vprašal, ali se bo svetovna zveza strinjala z omejitvijo plač, je dejal podprvak svetovnih prvenstev iz let 1982 in 1986: “Sem oboževalec tega, da so za mizo vse zainteresirane strani – sindikat igralcev, lige, združenja.”
O omejitvi plač v nogometu se razpravlja že leta, nazadnje pa je to idejo močno zagovarjal tudi generalni direktor FC St. Pauli Klaus Filbry. “To bi bilo sredstvo za omejevanje norosti, ki se dogaja glede plač,” je dejal. “Po mojem mnenju pomemben gradnik za ponovno vzpostavitev konkurenčne integritete.”
Problem nastaja, ko že vse mlajši igralci zahtevajo previsoke zneske plač, kar postaja za določene klube nevzdržno na daljše časovno obdobje. Bayernovi letni izdatki za plače se gibljejo okoli 270 milijonov evrov, tako visok znesek letno zapravi le še španski Real Madrid. Takšni izdatki za plače in zahteve igralcev po 400 000 € ali več na teden, so krepko prešle meje zdravega razuma in le še vprašanje časa je, kdaj bodo začeli razmišljati o konkretnih spremembah. Omejitve plač se poslužujejo v kar nekaj vrhunskih športnih ligah, predvsem v Ameriki.