Poletna velika nagrada v skokih
Od časov, ko se je uvedel V skakalni slog so minila že tri desetletja. Od tedaj do zdaj smo videli mnogo sprememb tako na opremi kot pravilih.
V prvih letih samostojnosti naše dežele je zaživel ta skakalni slog, ki ga je “uvedel” danes 58-letnik iz Švedske. Leta 1994 je zaživela tudi poletna sezona skakalcev, ki jo je kot prvi dobil japonski predstavnik Takanobu Okabe. Letos tako poteka 31. sezona poletnih velikih nagrad pri moških. Naslov brani bolgarski skakalec Vladimir Zografski, pri dekletih pa naša 24-letna Nika Križnar zdaj poročena Vodan.
Pri dekletih smo videli doslej 12 Velikih nagrad in zgolj tri zmagovalke iz dveh držav. Med letoma 2012 in 2019 je osemkrat zapored slavila Sara Takanaši iz Japonske. V zadnjih štirih letih pa sta naši zdaj Vodanova in Bogatajeva osvojili po dve poletni lovoriki.
Slika pri fantih je malo drugačna, saj je recimo pred desetletjem edino končno slavje Sloveniji priboril član SSK Ilirija Ljubljana Jernej Damjan. Japonska je slavila petkrat s štirimi različnimi tekmovalci. Nazadnje so “samuraji” pokal dvignili pred štirinajstimi leti, ko je VN osvojil danes še vedno aktivni 39-letni Daiki Ito. Enajst držav je dobilo poletno serijo skokov doslej v tridesetih izvedbah.
In kako je letos? Nekaj smo o tem nedavno že pisali. Trinajsti avgustovski dan je potekal, ko smo na delu videli prvo tekmo posameznikov. Prizorišče pa francoski Courchevel. Za nami sta pri fantih dve tekmi.
Na obeh je slavil Stefan Kraft iz Avstrije. Na prvi tekmi drugi in na drugi tretji je bil presenetljivo Valentin Foubert iz Francije. Južnotirolski (italijanski) skakalec Alex Insam je bil na uvodu tretji, Norvežan Fredrik Villumstad pa je zadnjo preizkušnjo končal na drugi stopnički. Kar šest preizkušenj nas čaka v tem mesecu. Prizorišča pa Visla na Poljskem, romunski Rašnov ter avstrijski Hintzenbach. Zadnja letošnja tekma pa bo na sporedu peteg oktobra v nemškem mestu Klingenthal. Zmagovalec na vsaki posamezni tekmi dobi 5.325 evrov.
Enak spored tekem v štirih različnih državah, a ne na 9 tekmah kot moški, namreč ženske bodo imele dve preizķušnji manj. V Franciji je na prvi tekmi slavila naša Ema Klinec, pred Saro Takanaši. Japonka je nato slavila na drugi tekmi. Po tretjem mestu na prvi je Seifriedsbergerjeva iz Avstrije dan kasneje stopila še stopničko nižje.
SPORED TEKEM (M)
sobota in nedelja, 14. in 15. 9.
- Visla (POL)
21. in 22. september
- Rašnov (ROM)
sobota in nedelja, 28. in 29. 9.
- Hinzenbach (AVT)
sobota, 5.10.
- Klingenthal (NEM)
SPORED (Ž)
sobota in nedelja, 14. in 15. 9.
- Visla (POL)
sobota, 21.9. in nedelja 22.9.
- Rašnov (ROM)
sobota, 5.10.
- Klingenthal (NEM)