KošarkaSlovenija

Konec sanj o obrambi evropskega naslova

Poljska košarkarska reprezentanca je poskrbela za prvovrstno presenečenje, ko je v četrtfinalu EuroBasketa izločila Slovenijo (90:87).

Poljska je v morda najboljši tekmi prvenstva izločila enega največjih favoritov za zlato in tako spisala strani lastne košarkarske zgodovine. Poljaki so v prvem polčasu odigrali najboljši polčas v zadnjih desetih letih, ki so ga dobili v svojo korist z 58:39.

Vendar je Slovenija v drugem polčasu naredila neverjeten niz 21:3 in že do konca tretje četrtine ujela največjih “plus 23” Poljakov.

V zadnji četrtini so Slovenci povedli in imeli šest točk prednosti. Ko se je že zdelo, da je Poljska nemočna, da bi kaj spremenila na igrišču, je četa Igorja Miličića začela met za tri točke in spremenila tok igre, na kar evropski prvak izpred petih let preprosto ni imel odgovora.

Povrhu vsega je najboljši košarkar Slovenije, Luka Dončić, tri minute pred koncem tekme prejel še peto osebno napako, tako da so morali Dragić in soigralci po čudežni rezultat brez enega najboljših košarkarjev na svetu.

In to jim je skoraj uspelo! V zadnji minuti so v le nekaj sekundah naredili serijo 5:0 in izid znižali le na “minus tri” (90:87). Do konca tekme je bilo še 30 sekund in Poljska je sprožila zadnji napad, ki so ga Slovenci ubranili.

V zadnjem napadu so imeli na voljo sedem sekund, da bi nekaj ustvarili in s trojko prišli do podaljškov, a je Klemen Prepelić po nepotrebnem vrgel s polovice igrišča, želel si je, da bi sodniki dosodili prekršek pri metu in mu tako dodelili tri proste mete, a se niso odzvali in veliko slavje Poljske se je lahko začelo.